Вся правда про тести: чим ви ризикуєте

чи ВКонтакті – системи схожі.

Ви ж вже всі знаєте про розвід «мама, я в міліцію потрапив»? Попереджали своїх родичів? І, напевно, знаєте, що не треба нікому ніколи диктувати три циферки зі зворотнього боку банківської карти?

Добре, дуже добре. Значить просунуті люди, які розуміються в безпеці.

Пора переходити на наступний рівень. А саме – що таке тестики в фейсбуці і чому ними користуватися дуже, дуже недобре (навіть безвідносно того, що нікого, крім вас, не хвилюють їхні результати).
Дивіться, яка штука.

Є Фейсбук. У ньому містяться ваші записи, фоточки, і взагалі вся інформація, яку ви туди виклали. Хто у вас друзі, які у них контакти і про що ви спілкуєтеся.

Є тестик. Тестик – не фейсбук. Це окрема програма. Але вона «аналізує» (ніяких лапок не вистачить для цього сарказму) вміст вашого Фейсбуку і потім видає якийсь результат.

Для того, щоб програма-тестик взагалі змогла прочитати, що ви там пишете, вона запитує у вас дозволу.

Ось, наприклад, запит від тесту «ваші популярні слова в фейсбуці за рік». Увага, питання: навіщо для «аналізу частотності слів» потрібен список моїх друзів, їхні контакти і мої фотографії?

Правильна відповідь – для аналізу частотності вони не потрібні зовсім. Ще правильніша відповідь – що весь «тестик», власне, і запущений для збору цієї інформації. За замовчуванням, автори тестика не мали доступ до ваших фоточок та друзів, а тепер, навпаки, мають.

Здавалося б, навіщо їм може це знадобитися? Тут шапочка з фольги не потрібна. Спробуйте «забути пароль» від Фейсбук. Ось розлогіньтесь і натисніть на кнопку «забули пароль».

Для відновлення паролю фейсбук запропонує вам підтвердити, що ви – це ви. Можна і через пароль, але ви його вже здали. А є механізм підтвердження і такий (якщо пароль забутий): як варіант, вам показують фотографію друга і питають, хто на ній зображений. За дивним збігом, саме «фото» і «список друзів» ви недавно якраз надали невідомим авторам тесту. Буває ж.

Це – один конкретний приклад, але за цією ж схемою працюють усі диво-тести. Наприклад, популярний тест «хто ваш кращий друг» запитував ні багато ні мало – доступ до всіх ваших особистих повідомлень в fb. Типу, він їх почитає і потім скаже, з ким ви найкраще спілкуєтеся. І нікого взагалі не збентежило ось це «почитає». Більш того, нікого не бентежив і факт, що в особистому листуванні беруть участь 2 сторони – і ви надаєте доступ не тільки до повідомлень від себе, але і до відповідей співрозмовника. А коли нарешті зібрана база логінів і паролів кудись буде продана, де чергова програма почне генерувати вашим друзям якісні прохання скинути грошики на карту, будете раді?

Звичайно, не всі «тести» потрібні для отримання доступу до конфіденційної інформації. Деякі потрібні просто для збору поведінкової статистики. Хочеш дізнатися, яким буде наступний рік? Відповідай на десяток питань про свої уподобання в кіно, музиці, покупках, дозвіллі; розкажи, як часто подорожуєш; вкажи вік і рівень доходів. Давай не називати це «соцопитуванням», назвемо це «психологічним тестом» і повісимо на результат гарну картинку – люди не люблять соцопитування, зате люблять психологічні тести.

І, нарешті, про саму суть тестів. Панове, мені шкода вас розчаровувати, але результати, які ви отримуєте, мають точність і важливість астрологічного прогнозу. Ваш результат вибирається випадково. Там просто написано такі приємні для вас речі, з якими не погодитися неможливо. Звичайно, ви лідер, в наступному році станете мільйонером, повинні їздити на Феррарі разом зі своїм fb-другом Васею і в минулому житті були Мерлін Монро.

Те ж – і з «частотним аналізом»: він складений на підставі десятка останніх постів на вашій сторінці (це не те ж саме, що «ваші пости») і, що цікаво, коментарів до них.

Щось прояснилося? Змініть пароль і не годуйте більше чужі бази даних своїми особистими.

Беручи участь в «тестах» (на ділі, що не мають ніякого відношення до ), ви насправді надаєте невідомим особам доступ до даних, які вважаються персональними, а натомість отримуєте випадково згенерований булшіт. На жаль, при цьому ви іноді розкидаєтеся не тільки власними, але й чужими даними. Не робіть так.

Обережно: реклама!

Схожі публікації


Сусідні публікації:
Ви можете залишити коментар. Посилання заборонено.

Коментувати

%d блогерам подобається це: