Краще, ніж Facebook

Завдяки більш надійному захисту даних соціальна мережа з відкритим вихідним кодом має намір порушити монополію . Інші нові сервіси вже зайняли вичікувальну позицію.

Diaspora
є найпопулярнішою в світі соціальною мережею, в якій зареєстровано понад 800 млн осіб, при цьому кожен другий щодня заходить в свій аккаунт. Проте і у неї є свої недоліки: викликають роздратування користувачів нові функції, що не припиняється потік оновлюваних статусних повідомлень, а також сумнівна політика захисту даних. Соціальним мережам, у багатьох аспектах переважаючим беззмінного лідера, це дає шанс утвердитися на ринку, незважаючи на фактично недосяжний масштаб .Один з таких сервісів, «Діаспора», вперше потрапив в поле зору громадськості в травні 2010 року після скандалу з Facebook. Його причиною стала підтверджена інформація про те, що рекламні компанії використовували персональні дані багатьох власників акаунтів без їх відома, а також потрапляння в публічний доступ вмісту особистого листування окремих учасників соціальної мережі через помилку програмістів. «Діаспора», альтернатива Facebook, яка оголосила своїм основним пріоритетом захист даних, після цього привернула до себе велику увагу громадськості і через інтернет-платформу Kickstarter отримала стартовий капітал у розмірі $ 200 000 – в 20 разів більше, ніж було потрібно. До цього часу ще не було написано жодного рядка коду, проте, очевидно, вже була велика потреба в поліпшеному варіанті Facebook.
777
Одна з головних причин критики на адресу сервісу Марка Цукерберга – мало хто з користувачів знає, що робить компанія з їх особистими даними. Вони не можуть контролювати зображення, тексти і персональну інформацію після їх публікації. Дані розміщуються на одному з численних серверів Facebook, де вони обробляються і продаються для використання в рекламних цілях. Пропоноване творцями «Діаспори” рішення полягає в наступному: замість центральних, контрольованих однією компанією обчислювальних центрів робиться ставка на приватні, некомерційні сервери. Користувачі можуть самі вирішувати, реєструватися чи на громадському сервері або ж створити свій власний, щоб краще контролювати всі особисті дані. Ті, хто хоче ознайомитися з «Діаспорою», можуть завести аккаунт на великому американському сервері – diasp.org. Знайти у цій мережі російськомовних друзів можна, наприклад, за тегом «# новачок». Крім того, існує ще більше 50 інших серверів, які називаються «поди» (від англ. Pods – модулі). Повний їх список наведено на сторінці podupti.me.

На офіційному, що розвивається розробниками сайті joindiaspora.com в даний час можна зареєструватися тільки на запрошення іншого користувача, тому що цей сервер поки працює в режимі «закритого альфа-тестування». Якщо ви зареєструвалися на одному сайті, увійти в свій аккаунт ви зможете тільки з нього, так як дані вашого облікового запису зберігаються виключно на цьому сервері. Проте спілкуватися можна з будь-яким користувачем соціальної мережі, зареєстрованим на іншому поді, тобто читати поновлення статусу або писати йому особисті повідомлення.

Більше контролю над своїми даними

Втім, при реєстрації на громадському поді виникає те ж питання, що і у випадку з іншими сервісами: хто є адміністратором і що він робить з моїми даними? Розробники офіційного сайту відомі – це три студента Нью-Йоркського університету (четвертий член команди засновників помер в листопаді 2011 року). Вони керують «Діаспорою» як некомерційною організацією, яка отримує фінансування лише за рахунок пожертвувань. Адміністраторам інших громадських серверів надається право самостійно дбати про прозорість.

Звичайно ж, ви можете організувати свій власний сервер, керуючий тільки вашими даними. Це означає максимальний контроль без необхідності відмовлятися від будь-якої функції соціальної мережі. За допомогою функції експорту «Діаспора» дозволяє завантажити всі дані з сервера, якщо ви хочете, наприклад, переїхати з одного з громадських подів на свій власний. Необхідну для організації особистого пода програму ви можете безкоштовно завантажити за адресою github.com/Diaspora/Diaspora/wiki. Використання програми може викликати труднощі у неспеціаліста, але воно покроково описано на сайті. Для приватного пода достатньо звичайного ПК. Один із серверів приблизно з 20 000 користувачів працює на базі всього двох комп’ютерів, що мають два процесори Intel Xeon E3-1245 Quad-Core з 16 Гбайт ОЗУ і один жорсткий диск на 3 Тбайт. Якщо ви хочете відкрити сервер для інших користувачів – наприклад, друзів або членів сім’ї, необхідно подбати про те, щоб ПК був постійно підключений до стабільної виділеної лінії.

І на власному, і на громадському сервері веб-інтерфейс «Діаспори» залишається однаковим. Коли у вересні 2010 року був опублікований початковий код, тут були тільки мізерна стрічка новин, перегляд друзів і можливість завантажувати фотографії. Спочатку захист передачі даних в соціальній мережі здійснювалася за допомогою використовуваного при обміні повідомленнями шифрування GnuPG. У більш пізніх версіях додалася прив’язка «Діаспори» до Facebook і Twitter, щоб за бажанням можна було і там опублікувати свої статусні повідомлення. Іншим нововведенням стали «аспекти» – незвичне слово для позначення кола друзів. Пізніше цю концепцію перейняла Google з «колами» в Google +. «Діаспора», в свою чергу, адаптувала формат Google +. Також у конкурентів були запозичені й інші опції: хеш-теги, які полегшують пошук, система прямих повідомлень, кнопка «Мені подобається». Користувачі, що переходять на нову соціальну мережу, швидко відчують себе вдома і відчують деякі переваги: ??«Діаспора» не залежить від реклами, можна використовувати будь-який псевдонім, дані не передаються іншим компаніям.

Більше порядку в новинній стрічці

Два стрімко виросли за останній час порталу – Tumblr і Pinterest – на відміну від Facebook роблять ставку на теми та мети використання спільнот в Інтернеті. Хоча в мережі Цукерберга також можна ділитися контентом, навряд чи вийде впорядкувати його новинну стрічку. Так, в новинах всі записи відображаються без сортування за темами (наприклад, ландшафтна фотографія). Тому цікаві для вас пости швидко опиняються внизу. Tumblr, запущений ще в 2007 році, навпаки, дозволяє виконувати пошук по темам, таким як дизайн, література чи технології, так що ви швидко знайдете цікавий контент. Особисті зв’язки з іншими користувачами організовані так само, як в Twitter: ви можете підписатися на будь-якого учасника мережі без необхідності підтвердження з його боку запиту на додавання в друзі. Відмінність полягає в тому, що користувач тут представлений у вигляді мікроблога, URL якого задається при реєстрації, тобто самої мережею він сприймається не як людина. В даному мікроблозі будь-хто може розміщувати контент, але це необов’язково. У цьому Tumblr схожий на платформу для ведення блогів WordPress, тільки він набагато простіше і оснащений соціальними компонентами, такими як додавання вмісту в «Вибране» та перепост контента інших користувачів. Якщо ви хочете щось опублікувати самі, то це можуть бути не тільки фотографії, відео, посилання і тексти, але також, на відміну від Facebook, і аудіофайли. Крім того, за допомогою ключових слів (тегів) можна шукати спеціальний контент і стежити за ним. Таким чином, на вашій сторінці будуть відображатися й нові записи від користувачів, на яких ви не підписані.

Інша платформа для обміну контентом – Pinterest. Ця цифрова фото-і відеостіна в США нараховує вже понад 12 млн учасників, проте на Україну вона ще мало відома. Цей сайт також розділений на категорії, за якими ви можете знаходити інших користувачів і підписуватися на них. Крім того, багато людей створюють свої «дошки» (boards) по різним темам.

Більше рекомендацій від друзів

Нові змінюють споживання не тільки веб-контенту, але й телебачення. Так, на Facebook або Twitter користувачі обмінюються думками про різні передачах і серіалах під час їх трансляції по телевізору, обговорюючи, наприклад, хто передбачуваний вбивця. Такі масові дискусії проходять також на нових соціальних сервісах. Вони досягають максимуму за кількістю повідомлень під час великих подій, таких як вручення премії «Оскар».
888
Інший популярний вид соціальних мереж – це геопозиційним сервіси – наприклад, що вже став широко відомим Foursquare. Доступ до таких ресурсів здійснюється через спеціальне ПО для мобільних пристроїв, за допомогою якого можна відзначатися (check-in) в різних місцях, знаходити друзів і отримувати ексклюзивні пропозиції (наприклад, знижки). З метою мотивації користувачів Foursquare нараховує за кожен check-in бали або значки, тим самим додаючи в процес ігрову складову. Facebook пропонує аналогічну функцію «Places», проте вона не передбачає систему винагород і не привертає спеціальними пропозиціями, тому майже не використовується. Завдяки все більш широкому поширенню смартфонів, за допомогою яких люди постійно знаходяться онлайн, пов’язані з визначенням місця розташування сервіси – наприклад, додатки для шопінгу, що дозволяють вибрати підходящий магазин недалеко від місцезнаходження користувача, – стрімко набирають популярність.

Такі ресурси полегшують людині прийняття рішень на основі досвіду інших людей – перш за все, зі свого соціального оточення. Але використання декількох сервісів поряд з Facebook пов’язано з додатковими тимчасовими витратами. Можливим виходом із ситуації став би стандартний протокол, за допомогою якого користувачі могли б спілкуватися один з одним, охоплюючи всі , аналогічно, як це дозволяє стандарт SMTP при обміні повідомленнями електронної пошти. Facebook вже сьогодні пропонує API-інтерфейс, за допомогою якого користувач може автоматично розміщувати на цьому сервісі вміст з інших соціальних мереж. Крім того, є можливість використовувати реєстраційні дані мережі Цукерберга, що позбавляє від необхідності повторного входу і показує, що Facebook не бачить конкурентів у цій сфері.
999
Які з нових соціальних мереж зможуть утвердитися на ринку, а які будуть забуті, залежить від точності вибору аудиторії, а також від привабливого користувальницького інтерфейсу з інтуїтивно зрозумілим управлінням. Адже, якщо зовнішній вигляд мережі буде дратувати, користувач швидко розпрощається з новими сервісами і врешті-решт залишиться на Facebook.

Обережно: реклама!

Схожі публікації


Сусідні публікації:
Ви можете залишити коментар. Посилання заборонено.

Коментувати

%d блогерам подобається це: