Вибираємо софт для малювання

На відміну від любителів фотографії, художникам і дизайнерам не так легко знайти зручний пакет для вирішення своїх завдань. Ми відібрали кілька графічних програм і визначили творчу аудиторію кожної з них.

Комп'ютер - зручний інструмент, покликаний полегшити виконання трудомістких операцій. Сьогодні він допомагає не тільки в науці, а й у творчості. Мало хто знає, скільки маніпуляцій потрібно зробити художнику, щоб почати малювати картину: підготовка полотна, розтирання фарб, у яких не такий вже і приємний запах. Невірний мазок - і помилку буде важко виправити. Все це сильно заважає творчому процесу. Чому б не використовувати комп'ютер в ролі мольберта? CHIP відібрав чотири безкоштовних і орієнтованих саме на художників графічних пакета і готовий розповісти, який з них підходить для тієї чи іншої групи творчих людей.

Графічні планшети

Графічний планшет (дигитайзер) - незамінний помічник сучасних художників і дизайнерів

Графічний планшет (дигитайзер) - незамінний помічник сучасних художників і дизайнерів

Малювати мишею дуже незручно: потрібна висока точність позиціонування і специфічна кінетика рухів. Тому для художників і дизайнерів розроблені графічні планшети, які також називають дигитайзерами. У комплект поставки таких пристроїв входить перо, на дотик якого вони і реагують. Художник, наче пензлем, малює на панелі пристрою, а картинка з'являється на екрані комп'ютера. Звичайно, таке заняття вимагає звички, адже перо в рази важче звичайного олівця або пензля. Та й водити їм по планшету, дивлячись при цьому на екран комп'ютера, - не те ж саме, що звичайне малювання на папері.

Одним з лідерів ринку можна назвати японську компанію Wacom. Роздрібна вартість дигітайзерів її виробництва починається з 520 гривень. Але з'являються і нові способи малювання: завдяки контролеру рухів Microsoft Kinect в недалекому майбутньому не доведеться взагалі доторкатися до планшета - достатньо буде плавно водити руками в повітрі.

Всі розглянуті програми підтримують цей пристрій на рівні драйверів. При цьому пакет Corel Paint дозволяє використовувати додаткові функції - наприклад, силу натискання на перо.

Складно, але функціонально (Creature House Expression 3)

Creature House Expression 3 надає всі можливості для створення картин будь-якої складності

Creature House Expression 3 надає всі можливості для створення картин будь-якої складності

Сайт: www.microsoft.ru Ціна, грн.: безкоштовно

Почати огляд програм для художників ми вирішили з дітища компанії Microsoft - редактора Creature House Expression 3. Багато несвідомо вибирають продукти цієї корпорації, очікуючи, що вони органічно впишуться в операційну систему. На жаль, це відбувається не завжди. Ось і з Expression наші надії не виправдалися: мало того, що програма виявилася не локалізованої, так ще й має інтерфейс з епохи Windows XP. Втім, здалося спочатку незручним меню інструментів, виконане у вигляді набору розсовуються тематичних планок, після звикання довела своє право на життя. Його можна розбирати на фрагменти і розташовувати в потрібному порядку в робочому вікні. Для цього достатньо перетягнути мишею планку зі згорнутим списком інструментів на обрану область. Щоб під рукою завжди був потрібний інструментарій, потрібно монітор з роздільною здатністю не менше 1366х768 пікселів. В іншому випадку працювати буде не дуже комфортно. Елементи меню здалися нам занадто мініатюрними. Так, розташовану у верхньому правому куті кнопку роботи з шарами виявити дуже складно. Разом з тим орієнтуватися в меню неважко: у цьому допомагають контекстні підпису до кожної кнопки.

Ті, кому доводилося мати справу з дигитайзерами, знають, що у разі комбінованої роботи з клавіатурою дуже важливо правильно налаштувати комбінації гарячих клавіш. У Creature House Expression 3 така можливість є - її нескладно відшукати у верхньому меню програми в розділі «Preferences | Keyboard Shortcuts».

Розробники впровадили в програму підтримку плагінів для редактора Adobe Photoshop, що заслуговує похвали і окремо підкреслює професійну спрямованість Expression. Численні розширення підключаються в меню «PS-Plugins». Вони з лишком компенсують спочатку невеликий набір кистей в даному редакторі. До речі, кисті в Creature House Expression 3 створений таким чином, щоб нівелювати тремтіння руки художника: мазки виходять рівними і гладкими.

Утиліта Creature House Expression 3 доступних на сайті Microsoft безкоштовно (коротка посилання - http://b23.ru/3p0o ), але скачати її можуть тільки власники облікових записів Windows Live (електронної пошти Hotmail).

Ми не рекомендуємо цю програму новачкам: через те, що в ній зустрічаються специфічні терміни, а локалізація не передбачена, її швидке освоєння може бути ускладнене.

Набір для початківців (Artweaver)

Щітки дають можливість вибрати тип малюнка - наприклад, олійною фарбою, аквареллю або пастеллю (кольоровою крейдою)

Щітки дають можливість вибрати тип малюнка - наприклад, олійною фарбою, аквареллю або пастеллю (кольоровою крейдою)

САЙТ: www.artweaver.de Ціна, грн.: безкоштовно

Невеличкий безкоштовний додаток Artweaver своїм інтерфейсом чимось нагадує попереднього учасника огляду - таке ж суворе верхнє меню і панель інструментів у вигляді висуваються вниз планок. Але тут відчувається прагнення розробників зробити програму придатною для роботи на малопотужних комп'ютерах: інсталяційний дистрибутив займає всього 7 Мбайт на диску, а споживання ОЗУ під час створення нескладних малюнків рідко перевищує 20 Мбайт. Якщо ж плануються складні багатошарові роботи, а об'єм оперативної пам'яті комп'ютера невеликий, розробники рекомендують зменшити число кроків скасування останніх дій з 20 до 5 через меню «Edit | Preferences | Performance | History States». Також не завадить періодично зберігати малюнок у форматі зображень (JPEG або PNG) і працювати вже з ним, а не постійно нарощувати обсяг багатошарового файлу-проекту. На жаль, набір кистей в редакторі не дуже великий - близько 15. Однак для кожної кисті можна налаштувати більше 20 параметрів, а число пропонованих штрихів і мазків обчислюється сотнями.

Початківцям художникам особливо сподобається поведінка кистей в Artweaver: програма самостійно розпізнає контури об'єктів і намагається не виходити за їхні рамки, що дуже зручно при використанні широких кистей. «Розумне» нанесення мазків підкреслює продуманість інструментарію програми, призначеного саме для художників. Artweaver також включає в себе десять плагінів, більшість з яких призначені для відкриття специфічних форматів зображення. Крім того, додаток підтримує фільтри від Adobe Photoshop, але далеко не все. Подробиці можна дізнатися на форумі проекту.

На диску CHIP ви знайдете офіційний файл локалізації для цього редактора.

Потужний універсал (Inkscape)

Малюнки у векторній графіці стають простим і дуже захоплюючим заняттям

Малюнки у векторній графіці стають простим і дуже захоплюючим заняттям

Сайт: http://inkscape.org Ціна, грн.: безкоштовно

Розробники векторного редактора Inkscape постаралися залучити користувачів зрозумілим і наочним інтерфейсом. Перед вами відкрито відразу весь набір основних інструментів на панелі ліворуч, їх параметри - на панелі вгорі, а палітра кольорів - у нижній частині вікна. Все це позначено наочними символами, а значить, заглядати в керівництво користувача доведеться рідше. До того ж інтерфейс та довідка до програми повністю локалізовані. Однак це не означає, що дане застосування орієнтовано на непідготовлених користувачів. Ієрархія меню утиліти вельми заплутана, і, щоб розібратися в настройках, може знадобитися час. Незважаючи на складності, цей вільно розповсюджуваний векторний редактор де-факто став найпопулярнішим серед дизайнерів, художників і навіть інженерів - в першу чергу через безкоштовності, але також багато в чому завдяки універсальному графічному формату SVG, що дозволяє створювати ілюстрації різного типу, у тому числі і анімовані. Його підтримують далеко не всі пристрої, особливо мобільні. Тому, щоб зробити результат читаним скрізь, в меню передбачений пункт «Файл | Експортувати в растр ...». Допускається формат PNG і деякі популярні векторні формати. Що стосується імпорту, то Inkscape розуміє файли в таких форматах, як JPEG, PNG, TIFF та інші.

Ті, хто зупинить свій вибір на цьому пакеті, на сайті програми крім іншого можуть знайти приклади та уроки по роботі в даному редакторі. Веб-сторінка виконана російською (є версії і на інших мовах). Примітно, що прихильники Inkscape організували своєрідну бібліотеку малюнків ( www.openclipart.org ). У неї може увійти будь-який бажаючий і безкоштовно завантажити картинку для особистого використання.

Стильний мольберт (Livebrush)

Малюнок тушшю дає несподівано елегантний результат

Малюнок тушшю дає несподівано елегантний результат

Сайт: www.livebrush.com Ціна, грн.: безкоштовно

Заснована на движку Adobe AIR програма Livebrush дивує стилем інтерфейсу та меню. Розробники постаралися на рівні підсвідомості пробудити в користувачів бажання малювати. Наприклад, стандартний полотно в цьому додатку зовні нагадує щось середнє між неабияк вигорілими шпалерами і злегка пожовклих аркушем ватману. За замовчуванням кисть дуже точно копіює особливості малювання тушшю, хоча в налаштуваннях достатньо і інших фарбувальних інструментів. Програма може однаково добре працювати як з векторної, так і растровою графікою. Для перемикання режимів на верхній панелі інструментів є спеціальні кнопки «VECTORS» і «PIXELS».

У нас були сумніви щодо стабільності роботи Livebrush, так як цей пакет використовує бібліотеки Adobe AIR. Досвід підказував, що подібні творіння функціонують не надто налагодженої (позначається зайве навантаження на CPU), аж до аварійного завершення роботи. На щастя, Livebrush нарікань не викликає: навіть після того, як споживання ОЗУ зросла до 800 Мбайт, програма діяла без затримок. З недоліків ми відзначили відсутність можливості змінити місце розташування панелей інструментів - вони завжди відображаються справа. Крім того, розробники Livebrush вирішили не включати в програму інструменти корекції яскравості і контрасту. Подібні операції доведеться виконувати за допомогою стороннього графічного редактора.

Інсталятор працює тільки після установки в систему пакета Adobe AIR (є на нашому DVD). Ми не рекомендуємо Livebrush в якості основного інструменту - скоріше, він призначений для малюнків у специфічних стилях.

Альтернатива для професіоналів

Малюнок в Corel Painter. Електронний пензлик в точності імітує поведінку фарби на папері

Малюнок в Corel Painter. Електронний пензлик в точності імітує поведінку фарби на папері

Було б несправедливо обійти увагою професійну програму для малювання Corel Painter. Ця програма спеціально розроблялося Corel для художників і дизайнерів і враховує майже всі побажання цих творчих натур. В її арсеналі - багатющий набір інструментів, настройки полотен, кистей і пір'я. Вже спочатку доступно більше 30 художніх кистей, а для кожної з них можна вибрати понад 20 типів складання ворсинок. Крім художніх в наборі є ще і кисті-текстури: кора дерев, листя, квіти, метал, грунт, асфальт і т. д. Окремої уваги заслуговує незамінний інструмент художника, який не зустрічається ні в одній іншій з розглянутих вище програм, - палітра для змішування фарб. В Corel Painter вона носить назву «Mixer». Фарби, будь то акварель, гуаш або масло, виглядають точно так само, як вони виглядали б на справжньому полотні. Додатком вдається максимально точно змоделювати всі фактори: густота фарб, напрямок мазків, форма кисті, товщина щетинок.

В Corel Painter є досить докладний посібник з роботи: практично для будь-яких типів завдань можна знайти готову покрокову інструкцію. Програма настільки точно відтворює дії художника і так багата специфічними термінами, що компанія не зважилася локалізувати її для нашого ринку.

Corel Painter призначена для професійних художників і дизайнерів. Вартість пакета становить 4850 гривень, що змушує задуматися про доцільність такої покупки для домашнього використання.

Щітки на продаж. З давніх пір виробництво малярних кистей було прибутковим ремеслом: за китицями з вовни з болючих хвостиків і котячьіх шийок художники готові були їхати за тридев'ять земель. Сьогодні умільці настільки ж активно продають електронні кисті, в першу чергу для професійного програми Corel Painter. У Мережі можна завантажити безкоштовно або купити безліч кистей і текстур. Для цієї мети в пакеті від Corel існує спеціальний пункт меню «Window | Brush Creator», в якому можна підкоригувати існуючу або виготовити абсолютно нову кисть. Як приклад варто згадати популярний серед художників набір кистей Lynda Corel Painter.


Схожі публікації


Також в рубриці:
Сусідні публікації: Ви можете залишити коментар. Посилання заборонено.

Коментувати